GNFCResourcesCouncil Honor Roll... Of the Year Awards

... Of the Year Award Recipients

The Of the Year Awards are presented to Scouters of the council, as selected by the Commissioner Staff, who have provided outstanding service to their pack, troop or crew.

The Commissioner of the Year, as selected by the Council Commissioner and the staff advisor, is presented to a registered commissioner of the council who has shown outstanding commissioner service during the year.

 
Commissioner of the Year
Cubber/Cub Scouter of the Year
Boy Scouter of the Year
Scoutmaster of the Year
Venturing Leader of the Year
 

 

 









 

< Back to Honor Roll Overview
 
Name
View by Year >
 
Year
 

 
Commissioner of the Year
Bella, Peter
Butzek, Ray
Davis, Felton
Glassman, Al
Hilczmayer, Michael
Kelly, Albert
Kelly, Albert
Kochesperger, James
Lemke, Dick
Maciejewski, Marie
Miller, Richard
Mischler, Frank J.
Nickerson, Paul
Odachowski, Martin
Phelps, William P.
Raczkowski, Carol
Raczkowski, Dennis
Saad, Louis, III
Schultz, David R. Jr.
Scime, Marianne
Skummer, Antoinette M.
Smith, Rick
Sprague, Darlene
Witmer, Walt
Zasowski, Fred

Return to Top

Cubber/Cub Scouter of the Year
Barill, Mark, Sr.
Boy, William
Buckley, Donald
Conway, Vance
Danni, Patti
Dorney, Connie
Dzrewicki, Fred
English, Brian
Espinosa, Doreen
Glass, Tom
Hamm, Carol S.
Hilliard, Norman
Hury, Sheryl
Jablonski, Ronald
Maue, Don
Perry, Daniel
Rooks, Kristi
Rueger, Mary Beth
Seay, John
Sikora, Nancy
Smith, Rick
Sprague, Darlene
Stephenson, Edward
Tiedemann, Mark
Wiedenbeck, William

Return to Top

Boy Scouter of the Year
Crosby, Jason
Gephart, Michelle
Lloyd, Ramona
Talarico, David
Thornton, Bill
Van Ee, Rene

Return to Top

Scoutmaster of the Year
Ames, Wayne
Antholzner, Chris
Berger, Daniel
Berger, Robert
Chambers, Paul D.
Coppola, Rick
Downing, William, Jr.
Grimes, James E.
Heinrich, James
Helmbrecht, Richard
Katvala, Lauri
Land, Patrick
Lane, Joseph
Laurie, Jack, DVM
Leonetti, Army
Malicki, Gary
McKee, Gary
Reynolds, Herb
Rudnicki, Walt
Sedgwick, Jack
Shelp, Edward, Sr.
Siejak, Randell
Spengler, Robert
Sullivan, William
Tornabene, Sam
Van Oss, Jim
Wiley, Anthony
Wojcinski, Paul

Return to Top

Venturing Leader of the Year
Diggs, Antwan
Grzywna, Edmund
Holloway, Cedric
Lenz, Doug
Muroff, Marc
Nobbs, Gary, Sr.
Nosbisch, Linda
Obermeier, Rick
Seitz, Suzanne
Smith, Michelle
Thornley, Fred

Return to Top

 
1999
1991
2010
1993
2006
1994
2000
1999
1993
1992
1998
2005
2012
2001
2002
2004
2004
2009
1996
2011
2003
2007
1997
2008
1995
 




 

1994
1996
2011
2007
2004
1998
2006
2008
1992
1988
2002
1991
1997
2012
1989
2001
2010
2009
1993
2005
2000
1995
1999
2003
1990
 



2012
2007
2011
2009
2010
2008
 



2008
2000
2012
2007
2005
1995
1996
1992
1999
1997
1988
2003
2002
1990
1985
2006
2009
1989
1986
1998
1993
2011
1991
2004
1987
2010
1994
2001
 



2005
2003
2012
2009
2007
2008
2004
2006
2002
2011
2010

 

Last Updated - 12/30/13 - JRC

 

Greater Niagara Frontier Council #380, Boy Scouts of America, 2860 Genesee Street, Buffalo, NY 14225
Service Center Hours:  Monday through Friday 9:00 AM to 5:00 PM - Phone (716) 891-4073 - Fax (716) 891-4008
Scout Shop Hours:  Monday, Wednesday, Thursday & Friday 9:00 AM to 6:00 PM; Tuesday 9:00 AM to 7:30 PM;
Every Saturday 9:30 AM - 3:00 PM - Phone (716) 891-1689 - Fax (716) 891-1910